Kuruluşumuzun kalite politikasının temeli; müşteri istek ve ihtiyaçlarına dayanan kaliteli, güvenilir ve sağlıklı ürün üretmeye ve oluşturduğumuz hijyenik ortam sayesinde tüketici güvenliğinin sağlanmasına dayanır.

Ettat Et, kurulduğu günden itibaren bu politikaya uyumlu olarak iyi hijyen uygulamaları (GHP) ve iyi üretim uygulamalarını (GMP) gerçekleştirmektedir. Şirketimiz 2011 yılının başından itibaren tüm üretim proseslerinde Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi (HACCP) gerekliliklerini eksiksiz sağlamaktadır.

Hem tesisimiz hem de ürünlerimiz, yasal merciler tarafından yapılan kontrollerden geçtiği gibi müşterilerimiz olan uluslararası zincirler tarafından da bağımsız laboratuvarlara yaptırılan mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerle sürekli kontrol edilir.

Ettat Et, kalite konusunda uzmanlaşmış gıda mühendisi, teknikerler ve veteriner hekimlerden oluşan bir ekiple çalışmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan kalite yönetim sistemlerini (IFS, BRC, ISO 22000) fiilen uygulamakta olup belgelendirme konusundaki çalışmalar tamamlanmıştır.

Ettat Et, 2011 yılında başlattığı ve uzman bir ekip tarafından yönetilen bir projeyle; Türkiye'de çok az sayıda firmanın sahip olduğu online izlenebilirlik sistemi üzerinden, tüm ürünlerin çiftlikten sofraya takip uygulamasını da gerçekleştirmektedir. Şirketimiz böylece tüm müşterilerine, tükettikleri Ettat Et ürünlerinin hangi kaynaktan geldiğini detaylı şekilde öğrenme fırsatı sağlamaktadır.